Paignton

Saturday 3rd August 2019

Judge: Mr Frank Kane (Hirontower)


Best Of BreedSh Ch Erikachen Conaire At Tollisty JW ShCM ShCExStrevens

Dog CCSh Ch Erikachen Conaire At Tollisty JW ShCM ShCExStrevens
Reserve Dog CCEusanit Silvr Dream MachineBarker
Bitch CCDanehaven Vermilion For Afonbach ShCMAdshead
Reserve Bitch CCEusanit Cut And Run At AbacotHughes
Best PuppyEusanit Proper JobWestwood
Best Special BeginnerKatimba Malvasia Of ValsannraVaughan
Special Beginner Group 3Katimba Malvasia Of ValsannraVaughan


Puppy Dog (3 entries, 1 absent)

1stWestwood EUSANIT PROPER JOB
2ndRogers EUSANIT PEAKY BLINDER

Junior Dog (5 entries)

1stWestwood EUSANIT PROPER JOB
2ndWard MELANITTA PALMATA
3rdRogers EUSANIT PEAKY BLINDER
ResFincham DANEHAVEN RALPH
VHCAnstead RIVERWATCHER KILA

Graduate Dog (3 entries)

1stWestwood EUSANIT PROPER JOB
2ndWard MELANITTA PALMATA
3rdAdshead AFONBACH WINTER IS COMING JW

Post Graduate Dog (5 entries, 1 absent)

1stNewson TIVALAKE LET'S MISBEHAVE JW
2ndVaughan KATIMBA MALVASIA OF VALSANNRA
3rdCollins & Powley DANEHAVEN KOVIK
ResEde REDAURORA FOLLOW THAT DREAM

Limit Dog (7 entries)

1stBarker EUSANIT SILVR DREAM MACHINE
2ndObern TIVALAKE ROCK ME BABY
3rdDee MELANITTA CARELINUS
ResHipkiss ERIKACHEN O'RUADH FOR DELTANDAMBA JW SHCM
VHCParr KYMIN UPSHI KREEK

Open Dog (7 entries)

1stStrevens SH CH ERIKACHEN CONAIRE AT TOLLISTY JW SHCM SHCEX
2ndFielder SCHINDOW JUNIOR COWBOY WITH CRETSHENGAN
3rdAnstead MULTI CH RIVERWATCHER ATKA
ResFielder IR SH CH EUSANIT STAND AND DELIVER AT CRETSHENGAN
VHCWakely RIVERWATCHER KAVIKSUK

Special Beginner Dog (3 entries)

1stVaughan KATIMBA MALVASIA OF VALSANNRA
2ndRogers EUSANIT PEAKY BLINDER
3rdFincham DANEHAVEN RALPH

Special Beginner Bitch (3 entries)

1stBuckingham CATCH FIRST SVEA GARONERA (IMP CZE)
2ndRolf RIPPLERUSH FLOREFFE
3rdByrne LOTTIE ACADIA BYRNE

Puppy Bitch (2 entries)

1stWestwood EUSANIT HOT TOTTY
2ndCollins & Powley DEVERON DUCHESS OF DANEHAVEN

Junior Bitch (2 entries)

1stMoult & Savory CROFTWELL TICKETY BOO
2ndWestwood EUSANIT HOT TOTTY

Graduate Bitch (9 entries)

1stRobinson WEYFROME WALNUT WHIP
2ndHughes EUSANIT GEM STONE AT ABACOT
3rdMoult & Savory CROFTWELL TICKETY BOO
ResBuckingham CATCH FIRST SVEA GARONERA (IMP CZE)
VHCRolf RIPPLERUSH FLOREFFE

Post Graduate Bitch (4 entries)

1stNevers TIVALAKE EASY TO LOVE
2ndPowley DANEHAVEN JEMSEG
3rdRolf RIPPLERUSH FLOREFFE
ResTrickett RIPPLERUSH ORVAL FOR TOLLPEPPER

Limit Bitch (10 entries, 2 absent)

1stAdshead DANEHAVEN VERMILION FOR AFONBACH SHCM
2ndHughes EUSANIT CUT AND RUN AT ABACOT
3rdPashley WAKADUZE WAH PEN DAH SKA
ResCarnovale KYMIN ORANGE BLOSSOM OF RHEE
VHCNewson TIVALAKE MORE THAN WISHES

Open Bitch (7 entries, 1 absent)

1stWestwood MULTI CH EUSANIT APPLE OF ONE'S EYE JW
2ndMoult & Savory EUSANIT NAUGHTY BUT NICE FOR CROFTWELL JW
3rdAnstead SH CH/INT SH CH RIVERWATCHER PIKPAKTUK JW
ResPalfrey FLUSHPOINT WHATA ACCIDENT FOR MELANITTA SHCM (IMP SWE)
VHCFielder IR SH CH EUSANIT BEST OF THE BUNCH AT CRETSHENGAN

Stakes/Variety classes


AV Gundog Good Citizen Dog Scheme Dog or Bitch (36 entries)

Judge: Mrs G J Lilley

ResStrevens SH CH ERIKACHEN CONAIRE AT TOLLISTY JW SHCM SHCEX

AV Gundog Breeders Dog or Bitch (5 entries, 2 absent)

Judge: Mr T Johnston

1stAnstead RIVERWATCHER
2ndWestwood EUSANIT