Richmond

Sunday 8th September 2019

Judge: M A E Persson (Sweden)


Best Of BreedMulti Ch Riverwatcher AtkaAnstead

Best DogMulti Ch Riverwatcher AtkaAnstead
Reserve Best DogDanehaven KovikCollins & Powley
Best BitchSh Ch/Int Sh Ch Riverwatcher Pikpaktuk JWAnstead
Reserve Best BitchGaberlunzie ParsnipPowley
Best PuppyGaberlunzie ParsnipPowley
Best VeteranTivalake Jingle Bell Rock ShCM RL2Burchell
Best Special BeginnerDanehaven RalphFincham


Veteran Dog or Bitch (3 entries, 1 absent)

1stBurchell TIVALAKE JINGLE BELL ROCK SHCM RL2
2ndWatton TASARLA RED MAPLE

Special Beginner Dog or Bitch (7 entries, 2 absent)

1stFincham DANEHAVEN RALPH
2ndRogers EUSANIT PEAKY BLINDER
3rdFavre-Whitmore THINK WONDERFUL THOUGHTS
ResByrne LOTTIE ACADIA BYRNE
VHCBassil TIVALAKE MY LUCKY STAR

Puppy Dog (no entries)


Junior Dog (7 entries, 2 absent)

1stKettle-White, Clifton & Stevens WAKADUZE WAZISINOTA
2ndFincham DANEHAVEN RALPH
3rdHunt RIVER WISE OF GREAT PLEASURE AT WAKADUZE (IMP BEL)
ResRogers EUSANIT PEAKY BLINDER
VHCWestwood EUSANIT PROPER JOB

Post Graduate Dog (8 entries, 2 absent)

1stCollins & Powley DANEHAVEN KOVIK
2ndNewson TIVALAKE LET'S MISBEHAVE JW
3rdAkehurst RIPPLERUSH AVERBODE
ResBassil TIVALAKE MY LUCKY STAR
VHCFuard TOLLELKIN BAY OF ICE

Open Dog (5 entries, 1 absent)

1stAnstead MULTI CH RIVERWATCHER ATKA
2ndStrevens SH CH ERIKACHEN CONAIRE AT TOLLISTY JW SHCM SHCEX
3rdPowley CHRILIKAS EVENTYRLIGE EGON (IMP NOR)
ResBassil TIVALAKE MY LUCKY STAR

Puppy Bitch (3 entries, 1 absent)

1stPowley GABERLUNZIE PARSNIP
2ndCollins & Powley DEVERON DUCHESS OF DANEHAVEN

Junior Bitch (2 entries)

1stGosnell KATMISTSKY'S ANN AGAIN
2nd WITHHELD

Post Graduate Bitch (10 entries, 2 absent)

1stPashley WAKADUZE WAH PEN DAH SKA
2ndHunt WAKADUZE WAPA
3rdNevers TIVALAKE EASY TO LOVE
ResWatton TASARLA MOON RIVER
VHCFavre-Whitmore THINK WONDERFUL THOUGHTS

Open Bitch (5 entries)

1stAnstead SH CH/INT SH CH RIVERWATCHER PIKPAKTUK JW
2ndWestwood MULTI CH EUSANIT APPLE OF ONE'S EYE JW
3rdYates MELANITTA MILK AND HONEY AVEC TOLLEROLOGY RL2
ResElkin TOLLELKIN WATER DANCER
VHCCollins & Powley DANEHAVEN DETROYES

Stakes/Variety classes


AV Gundog Breeders Dog or Bitch (5 entries, 2 absent)

Judge: Marion Waddell (Magregor)

1stAnstead RIVERWATCHER