Manchester

Sunday 19th January 2020

Judge: Dr Annukka Paloheimo (Finland)


Best Of BreedSh Ch Eusanit Naughty But Nice For Croftwell JWMoult & Savory

Dog CCEusanit Silvr Dream MachineBarker
Reserve Dog CCDanehaven KovikCollins & Powley
Bitch CCSh Ch Eusanit Naughty But Nice For Croftwell JWMoult & Savory
Reserve Bitch CCSh Ch/Int Sh Ch Riverwatcher Pikpaktuk JWAnstead
Best PuppyClegane Inferno To BreakerswellSewell


Minor Puppy Dog (2 entries)

1stSewell CLEGANE INFERNO TO BREAKERSWELL
2ndElkin TOLLELKIN CAIFE AMERICANO

Puppy Dog (3 entries)

1stWarren FIELDRANGER'S KUBLA KHAN
2ndElkin TOLLELKIN CAIFE AMERICANO
3rdCornes REDGINJAS MAUI

Junior Dog (6 entries, 1 absent)

1stWestwood EUSANIT PROPER JOB JW
2ndWarren FIELDRANGER'S KUBLA KHAN
3rdRogers EUSANIT PEAKY BLINDER
ResElkin TOLLELKIN CAIFE AMERICANO
VHCCornes REDGINJAS MAUI

Graduate Dog (6 entries, 1 absent)

1stWarren FIELDRANGER'S KUBLA KHAN
2ndRogers EUSANIT PEAKY BLINDER
3rdFincham DANEHAVEN RALPH
ResBurgess CAMUSMOR KING ROB
VHCCornes REDGINJAS MAUI

Post Graduate Dog (6 entries, 1 absent)

1stCollins & Powley DANEHAVEN KOVIK
2ndAdshead AFONBACH WINTER IS COMING JW
3rdSteer DANEHAVEN ROSCOE
ResWright CAMUSMOR CROWN ROYAL
VHCBurgess CAMUSMOR KING ROB

Limit Dog (6 entries)

1stNewson TIVALAKE LET'S MISBEHAVE JW
2ndFuard TOLLELKIN BAY OF ICE
3rdBurchell & Scott TIVALAKE MAKE 'EM LAUGH JW
ResSteer DANEHAVEN ROSCOE
VHCDavies KATMISTSKY'S SOUL DREAM RL6-EX

Open Dog (6 entries, 1 absent)

1stBarker EUSANIT SILVR DREAM MACHINE
2ndStrevens SH CH ERIKACHEN CONAIRE AT TOLLISTY JW SHCM SHCEX
3rdFielder SCHINDOW JUNIOR COWBOY WITH CRETSHENGAN
ResWakely RIVERWATCHER KAVIKSUK
VHCDee MELANITTA CARELINUS

Veteran Dog (4 entries)

1stWakely RIVERWATCHER NUKILIK
2ndMoult & Savory ACANUCK SOUL REBEL OF CROFTWELL
3rdBurchell TIVALAKE JINGLE BELL ROCK SHCM RL2
ResAnstead MULTI CH RIVERWATCHER ATKA

Minor Puppy Bitch (2 entries)

1stWest RAYNECHASER LUNA ECLIPSE
2ndStrevens TOLLELKIN CAIFE GAELACH AT TOLLISTY

Puppy Bitch (5 entries)

1stWakely CRETSHENGAN EMERALD LAKE
2ndWest RAYNECHASER LUNA ECLIPSE
3rdO'Reilly KENYNTEN STREAM SONG
ResFielder CRETSHENGAN SIGNY
VHCStrevens TOLLELKIN CAIFE GAELACH AT TOLLISTY

Junior Bitch (8 entries)

1stWestwood EUSANIT HOT TOTTY
2ndWakely CRETSHENGAN EMERALD LAKE
3rdHow & Farley HWYADEN SUNRISE RUBY
ResPowley GABERLUNZIE PARSNIP
VHCGolding KYMIN VA VA VOOM AVEC WHENOVA

Graduate Bitch (4 entries, 1 absent)

1stGolding KYMIN VA VA VOOM AVEC WHENOVA
2ndFavre-Whitmore THINK WONDERFUL THOUGHTS
3rdEdwards AFONBACH SONG OF ICE AND FIRE

Post Graduate Bitch (5 entries)

1stTester GINGAFING CARELESS WHISPER
2ndDavies CATCH FIRST YLVA GARONERA (IMP CZE)
3rdSharpe TIVALAKE CRYSTAL BALL AT ROSETTIA JW RL2 AW(B)
ResFavre-Whitmore THINK WONDERFUL THOUGHTS
VHCAdshead AFONBACH DANCE WITH DRAGONS JW

Limit Bitch (8 entries, 1 absent)

1stWest WAKADUZE WI MIMBE AT RAYNECHASER
2ndAdshead DANEHAVEN VERMILION FOR AFONBACH SHCM
3rdSmith TIVALAKE ANYTHING GOES AT TOLLISTY JW
ResFoster-Brown STELLENBOSCH SAUSAULITO (AI)
VHCElkin TOLLELKIN WATER DANCER

Open Bitch (7 entries, 1 absent)

1stMoult & Savory SH CH EUSANIT NAUGHTY BUT NICE FOR CROFTWELL JW
2ndAnstead SH CH/INT SH CH RIVERWATCHER PIKPAKTUK JW
3rdFielder IR SH CH EUSANIT BEST OF THE BUNCH AT CRETSHENGAN
ResWestwood EUSANIT GONNA MAKE YOU A STAR
VHCBlack SEAHAVEN PARISH BELL

Veteran Bitch (1 entry)

1stHipkiss REDAURORA COMET'S CHRISTMAS OF DELTANDAMBA

Stakes/Variety classes


Bannerdown Special Beginners Stakes Dog or Bitch (57 entries, 36 absent)

Judge: Mrs Anne Macdonald

VHCRogers EUSANIT PEAKY BLINDER

AV Gundog Breeders Dog or Bitch (9 entries, 5 absent)

Judge: Mrs Anne Macdonald

ResAnstead RIVERWATCHER